Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

4 Mart 2012 Pazar

EN ÜSTÜN BURÇ HANGİSİDİR?

        
        Astroloji konusunda sınırlı bir bilgiye sahip olanların sorduğu  kimi sorular vardır:  “En iyi burç hangisidir ?  En kötü burç hangisi?” gibi sorular. Bu sorular her ne kadar sorulardan birer sorular olarak görünseler de, mantık çerçevesinde bakıldığında sorulmaması gereken sorular.  Sorulmaları insan haklarına aykırı olan sorular. Çünkü bu sorular deyim yerindeyse  içinde ‘burç faşizmi’ni barındıran sorulardır . İnsan ırkları birbirlerinden  üstün olmadıkları gibi burçlar de birbirlerinden üstün olamaz. En başta bu Yaratıcı’nın  adaletine ters bir durumdur.  Yaratıcı kimseye torpil geçmez.  İnancımızla ırkların birbirlerinden üstün olamayacakları sonucuna ulaştığımız gibi burçların da birbirlerinden üstün olamayacakları sonucuna ulaşabiliriz. Mantık inanca aykırı hareket etmez. Her inancın  akılla bir izahı vardır. Peki burçların birbirlerinden üstün olamayacaklarının akılla mantıkla izahı nedir?
        İnsan mizaçlarını meydana getiren belli başlı kişilik özellikleri vardır.  Sabırlı olmak gibi, kararlılık, zeka, sorumluluk bilinci, sezgi gücü, zarafet,  hayal gücü , liderlik, ruhsal ve bedensel dayanıklılık, şartlara uyum sağlayabilme ve daha bir sürü  kişilik özellikleri vardır. Bu kişilik özellikleri on iki burca farklı oranlarda ve farklı dozlarda dağılmıştır. Akrep burcunda  liderlik, bedensel-ruhsal dayanıklılık ve kararlılık gibi kişisel özellikler diğer burçlara oranla daha baskındır. İkizler burçlarında zeka, şartlara kolay uyum sağlayabilme ve etkili iletişim kurabilme becerisi baskındır. Oğlak burcunda sabır, yüksek sorumluluk bilinci ve ciddiyet daha baskındır. Bir burcun diğer bir burçtan üstün olduğunu vurgulamak, bu sayılan kişilik özelliklerinin ( zeka, irade, sorumluluk bilinci gibi) birbirlerinden üstün olabileceğini iddia etmek olur. Sözgelimi, akrep burcu  ikizler burcundan  üstündür dersek, akrep burcunu meydana getiren kişilik özelliklerinin ikizler burcunu meydana getiren kişilik özelliklerinden genel olarak  daha üstün olduğunu söylemiş oluruz. Acaba böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Mesela liderlik zekadan üstün olabilir mi? Ya da yüksek bir hayal gücüne sahip olmak, sorumluluk bilincine sahip olmaktan üstün sayılabilir mi? Bu soruların cevapları elbette kocaman bir HAYIR  olmalı.
        İnsan kişiliklerini oluşturan mizaçları birbiri ile kıyaslayamayız. Kıyaslama ancak aynı kategoriye ait şeylerle yapılabilir. Sözgelimi farklı renkler arasında bir kıyas yapılamaz. Ancak aynı rengin farklı tonları ile bir kıyaslama yapılabilir. Şu kırmızı, diğer kırmızıdan daha koyu ya da daha açık diyebiliriz.  Ama farklı renkler söz konusu olduğunda bir kıyas söz konusu olamaz. Şu siyahtır,  bu beyaz  bu da kırmızıdır diyebiliriz ancak. Bu siyah olduğu için beyazdan üstün ya da şu mavi olduğu için yeşilden daha güzel diyemeyiz. Her renk farklı farklı yerlerde güzeldir. Kırmızı güle verdiğimiz anlamdan dolayı gül kırmızı olunca bizim için daha güzeldir. Portakal turuncu, ayva sarı olunca güzeldir.  Deniz masmavi,  ağaçlar yemyeşil, kar bembeyaz olunca güzeldir.  Her renk farklı yerde, asıl olması gereken yerde  güzelliğini gösterir ve bulunduğu yerde diğer renklerden daha güzel olduğu hissini uyandırır. Kişiliği meydana getiren  özellikler de öyledir. Sabırlı olmak,  yüksek hayal gücüne sahip olmaktan daha değerli değildir. Çünkü ikisinin olgunlaşmış halinin kişiyi vardırabileceği yerler çok farklıdır. Yüksek zeka kişiyi bilim adamı, filozof yapabilir. Liderlik kabiliyeti kişiyi siyaset sahnesinde zirvelere taşıyabilir. Yüksek hayal gücü ve yaratıcılık özelliği kişiyi sanatta zirvelere taşıyabilir. Örnekleri çoğaltabiliriz.  İki filozof arasında bir üstünlük yarışı olabilir, iki lider arasında da,  iki sanatçı arasında da belli şeylere bakılarak bir kıyas yapabiliriz. Ancak  bir filozof  ile  bir devlet başkanı  veyahut bir sanatçı ile  bir bilim adamı arasında bir üstünlük durumu  söz konusu olamaz.
        Tüm  kişilik özellikleri  belli şartlarda, belli durumlarda  maksimum fayda sağlar.  Bu sağlanan farklı farklı maksimum faydaları ( sanatçılık, filozofluk gibi )  kategori farklılığından dolayı  birbirleri ile kıyaslayamıyorsak, bu maksimum faydalara yol açan kişilik özelliklerini de birbiri ile kıyaslayamayız.  Bu demektir ki burçlarda protokol kuralları geçerli değildir. Tümü farklıdır, tümü eşittir. Renk örneğinde olduğu gibi burçlar,  ancak kendi aralarında kıyaslanabilir. İkizler burcuna sahip iki kişiden biri zekasını ancak bir miktar kullanarak amatör bir şair olmuştur, diğeri zekasını hemen hemen tam potansiyel kullanarak tıpkı ikizler burcuna mensup  Şair Necip Fazıl gibi dünya çapında büyük bir şair olmuştur. İşte bu iki ikizler bucunu kıyaslamakta sakınca yok. İkincisi birincisine oranla zekasını daha iyi değerlendirdiği için daha  üstündür diyebiliriz .
        İkizler akrebi zekada yener, akrep ikizleri kararlılıkta yener. Balık aslanı yüksek hayal gücünde yener, aslan balığı liderlikte yener. Terazi oğlağı zarafette, etkili iletişimde yener,  oğlak teraziyi çalışkanlıkta, sorumluluk bilincinde yener. Her burcun birbirine göre üstün ve zayıf yönleri vardır. Önemli olan kişilerin burçlarının verdiği üstünlükleri değerlendirmeleri ve  burçlarından  kaynaklı zaaflarını da terbiye etmeleridir.

Mehmet Salih Yarğı

47 yorum:

 1. en pis burç koç tur hocam.ben koç burcuyum ve burcumun özelliklerini okuduğumda lanet ettim.resmen benim kaderimi bu burç yorumlarından kopya çekip aynını yaşatmışlar.dünyaya asla koç burcunda çocuk getirmezdim.koçun tüm zorluklarını yaşadım;aşırı çalışkanlık,birçok icat bulup 1 tl kazanamamak.aşkı psikopatça yaşayıp 34 ünde hala bekar ve yalnız kalmak.elinden dünya kadar iş gelip işsiz ve parasız,yalnız yaşamak.bu burç yorumlarını okuduğumda lanet ettim kaderimi bu burca göre aynen yazan üç kağıtçılara.....ları...
  muzaffer3366@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nerden biliosun koç olduğunu !!!

   Sil
  2. korkma dostum ben ikizlerim anlattıklarının aynısını bende yaşadım bunun burçla bir alakası yok kader hepimizi farklı süzgeçlerden geçiriyor

   Sil
  3. evet kesinlikle koç burcunun özellikleri çok kötü. özellikle koç burcu erkeği

   Sil
  4. bende koç burcuyum 21 mart doğumluyum ama burcumu çok seviyorum. çalışkanım zekiyim .bundan çokta memnunum. bence koç burcu hiçte kötü bir burç değil ...

   Sil
  5. Ulan insan koc burcuyum diye lanet eder mi? Allaha sukret ki koc olmussun cigersiz -_-

   Sil
  6. bir koçu çözmek zor iştir ama çözersende ondan kopmak senin kıyametin olur

   Sil
 2. ben basak burcuyum,aynen yazilanlar gibiyim,hem temizkarim hem toplum icinde begenilmeyi seviyorum,hem de arastirmaciyim amma abartisiz,bu burcdan oldugum icin gurur duyuyorum.

  YanıtlaSil
 3. en güzel burç kovadır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden kovadir lütfen söyler misin.

   Sil
  2. Neden kovadir lütfen söyler misin.

   Sil
  3. Dürüsttür çünkü kova sezgileri yüksektir kimse bizi kandıramaz ayıq ol ...

   Sil
  4. Dürüsttür çünkü kova sezgileri yüksektir kimse bizi kandıramaz ayıq ol ...

   Sil
 4. ben akrebim ve gayet de memnunum valla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen hayat akrebe yani bize güzel :D

   Sil
 5. en iyi burç koç bi kere hem cesur hemde özgüvenlidir açıksözlüdür dedikodu yapmaz hakkını savunmasını bilir koç hakkında hiç kötüü bşey yazmıolar ayrıca nerden çıkarıosanız en kötü burç bnce ikizler ikiyüzlü va maymın iştahlı oluolar (bnm burcum koç!!!)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen özgürlüğüne düşkün hakkını her zaman koruyan zeki ve güzel bir burç ...

   Sil
 6. en iti burç kovadır. en zeki ve en neşeli onlardır.

  YanıtlaSil
 7. Sonuna Kadar YAY

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Kovadan iyi bir burç var o da YAY'dır. Hem mizahçı, hem sporcu hemde zekiyiz :) Çekemiyorlar bizi. Ne iyiyiz ama aha aha :)

   Sil
  2. Aynen. Kovadan iyi bir burç var o da YAY'dır. Hem mizahçı, hem sporcu hemde zekiyiz :) Çekemiyorlar bizi. Ne iyiyiz ama aha aha :)

   Sil
  3. Aynen. Kovadan iyi bir burç var o da YAY'dır. Hem mizahçı, hem sporcu hemde zekiyiz :) Çekemiyorlar bizi. Ne iyiyiz ama aha aha :)

   Sil
 8. Burçların Kralı Tabikide Aslandır, Diğer Burçlar Aslanın Yörüngesinde Ve Dolaşırlar, Aslanın gezegeni Güneştir. Zeka.Yetenek,Yüce Gönüllülük,Fedakarlık ve Gurur Kelimeleri Aslanı yansıtır, sakın aslan burcu olan insanları üzmeyin onlar çok kırılgandırlar ve sinirlendiğinde gazabından korkun.

  YanıtlaSil
 9. en iyi burc en kotu burc diye birsey yok yok tum burclar guzeldir

  YanıtlaSil
 10. Aslan burcunun gazabındaqn korkun demıssın sen bı arastır bakalım kızınca en cok hangı burctan korkulur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabiki koç ..

   Sil
  2. bence en güçlü burç oğlaktır . EN SAKİN BURÇ ikizler.en gerizekalı ve en saf,beyinsiz aptal ,öküz burç kovadır.

   Sil
 11. yaydır tabiki sıkıysa yaydan daha eğlenceli zeki bi burç gösterinde görelim hodri meydan

  YanıtlaSil
 12. ben koc burcuyum ama yasadigim olaylara verdigim akilli tepkilere ile hem Kocun cevikligini hemde baligin kafasini ikiszlerin iyiligini yasayabilliyom sadece bir yaratilissal olay asil olan senin nasil gordugun ve nasil yaptigina gore degisiyor bence burclar sabit degil ama her zaman dogmus oldugun burc biraz daha baskin geliyor galiba! ayrica kendimi beyen miyom aslinda garib birsey herhal

  YanıtlaSil
 13. bence BOĞA,en sakin en karizmatik en yakışıklı en sadık en sevilesi buna birkaç örnek vermek gerekirse,ROBERT PATTİNSON, JET Lİ, MEHMET GÜNSÜR, tabi özelliklede JET Lİ,hepsi ölüp ölüp ayılıldığım insanlar.tabi bende BOĞA BURCUYUM,ne şans ama boğalar ahlak konusunuda çok şanslı,,,yaşasın BOĞALAAAAR OLLEY OLLEY......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sana tamamen katılıyorum aynen en yakışıklısı en karizmatik JET Lİ ölürüm ona AŞKIM BENİM bu arada bende KOÇUM.

   Sil
 14. bana göre en güzel burç aslan burcudur

  YanıtlaSil
 15. En quclu oglak burcudur.aslan bele viz gelmis ))))

  YanıtlaSil
 16. Bence bütün burçların kendilerine göre bir özelliği vardır ama hatırlatıyorum ki Lider burç Koçtur..Buna kimse bence aslan yada bence balık diyemez çünkü bunu ben değil astıroloji söylüyor.:) Ben balığım :)

  YanıtlaSil
 17. Burdan şunu anlıyoruz ki koç kadar kendini beğenmiş ve egoist insanlar daha hiç tanımadım

  YanıtlaSil
 18. LiDER KOOOOOOOOOOOOOOC ALAYIN ARTIK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lider koç ise oğlak güçlü

   Sil
  2. lider koç ise oğlak güçlü

   Sil
 19. balık burcuyum cidden gurur duyuyorum iyikide böyle burcum var yardımseverim iyi niyetliyim hassasım duygusalım..

  YanıtlaSil
 20. Balik burcuyum ve sonuna kadar gurur duyuyorum kendimle çünkü cok zekiyim onceden herseyi sezip ona göre planimi yaparim balik beyni fena olur zeki insanlardir bu burcun en kötü yani duygusal ve yardimsever olmaktir bu ozellikler yüzünden diğer insanlar bizi hep siker biz neyse deriz baskasi yüzünden üzülüruz ve herkese mal gibi yardim ederiz. Kimseyi siklemicen bilader bu devirde böle

  YanıtlaSil
 21. Tabiki terazi bi terazi kadını olmaktan gurur suyuyorum

  YanıtlaSil
 22. bence en iyi burç yay gerçi pek anlaşamıyorum ama

  YanıtlaSil
 23. ben yay burcuyum her şeyin espiriye yöneltirim, güvenilirim, hedeflerimi yerine getiririm , çok inatçı olmasam da inatçıyım ;) (bir erkeğe göre normal), konuya ayak uydururum ,ama eğer lafını ölçmeyip tarmayıp gelip bana söylersen orda bozuşuruz bir şeyi söylemeden önce değil 2 ,3 defa düşüneceksiniz söz konusu ben olursam... ayrıca Mehmet Salih Yarğı abicim ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın tebrik eder ve devamını dilerim :)

  Çağdaş E.
  03.12.1994

  YanıtlaSil
 24. İster inanin ister inanmayin en iyi burç her aci ve ozellikten olarak KOVADIR eger birisiyle evlencekseniz veya arkadas olcaksaniz kova olmasina dikkat edin

  YanıtlaSil
 25. Terazi burcu en iyi sır saklayan ve en iyi dosttur dünyada terazi burcu olan insan %15 terazi burcu az bulunur bilin 😎😚😀😙😗❤💓✌👍👍👍👍👌👏👈👉👉👉👊💪


  YanıtlaSil